- Szczegóły
- Odsłony: 7765
Rozlokowały się w Dolinie Pięciu Potoków: Granicznik, Borówka, Modrzyk, Jodłówka i Jeleni Potok, łączących się w rzekę o nazwie Kacza.
- Szczegóły
- Odsłony: 9476
Leży w malowniczym obniżeniu na wysokości od 400 do 410 m n.p.m. Jest to luźno rozrzucona wioska, która przez długi czas była kolonią Miłkowa. Do dziś zachowała rolniczy charakter osady, gdzie znajdzie się spokój i zacisze.
- Szczegóły
- Odsłony: 7602
To niewielka rolnicza miejscowość leżąca na wysokości 355-380 m n.p.m., u stóp Grodnej (506 m n. p. m.) należącej już do Wzgórz Łomnickich.
- Szczegóły
- Odsłony: 9262
Jest najludniejszą wsią Gminy Podgórzyn. Zwarta i łańcuchowa zabudowa tej miejscowości ciągnie się w górę potoku Miłkówka ponad 4 km, na wysokości od 415 do 655 m n.p.m.
- Szczegóły
- Odsłony: 14256
Podgórzyn jest dużą wsią w układzie łańcuchówki o długości około 4 km i położona jest na granicy Pogórza Karkonoskiego, wzdłuż potoku Podgórna.
- Szczegóły
- Odsłony: 11019
Jest uroczo położoną wsią o charakterze wypoczynkowym między Szklarską Porębą i Karpaczem. Potoki Czerwień i Podgórna tworzą doliny, które rozdziela wzniesienie zwane Złotym Widokiem (610 m n.p.m.), a panorama rozciągająca się z tego miejsca na Grzbiet Karkonoszy wzbudza zachwyt mieszkańców i turystów.
- Szczegóły
- Odsłony: 7712
To spora wieś we wschodniej części gminy. Położona jest między Kowarami a Karpaczem na wysokości 450 – 550 m n.p.m.
- Szczegóły
- Odsłony: 11133
Sosnówka to duża wieś łańcuchowa, leżąca na granicy Pogórza Karkonoskiego i Kotliny Jeleniogórskiej. Tradycyjnie dzieli się na Sosnówkę Dolną, leżącą na terenie Kotliny Jeleniogórskiej w dolinie Sośniaka i Sosnówkę Górną, ciągnącą się na północno-wschodnim zboczu Skiby.
- Szczegóły
- Odsłony: 8651
Staniszów to malowniczo położona wieś w środkowej części Wzgórz Łomnickich w zacisznej dolinie Lutynki. Zabudowania Staniszowa ciągną się na długości około 3 km i umownie jest podzielony na Staniszów Dolny, Średni i Górny.
- Szczegóły
- Odsłony: 9012
Powstało po wojnie trzydziestoletniej jako osada religijnych uciekinierów. Ukryta jest wśród zalesionych wzgórz, rozproszona na zboczach i w dolinkach potoków.
- Szczegóły
- Odsłony: 863
Dwa letnie dni, gdy w najdalszych zakątkach Karkonoszy rozbrzmiewają dźwięki poezji śpiewanej płynące z Borowickiej polany.
- Szczegóły
- Odsłony: 803
Na cmentarzu jeńców wojennych pochowani są przymusowi robotnicy, budowniczy Drogi Sudeckiej w Borowicach w latach 1939-1945.
- Szczegóły
- Odsłony: 926
Drogę sudecką, której budowa rozpoczęła się pod koniec lat 30-tych. Prowadzić miała od Borowic do Przełęczy Karkonoskiej. Budowali ją, podczas II Wojny Światowej, robotnicy i przymusowi jeńcy wojenni różnych narodowości.
- Szczegóły
- Odsłony: 760
Na polach borowickich znajdują się charakterystyczne kamienne murki oddzielające poszczególne gospodarstwa, które stosowano już w XVII i XVIII stuleciu.
- Szczegóły
- Odsłony: 1274
Miejscem, które warto odwiedzić jest farma ekologiczna o nazwie "Ananda Putta Bhumi”, co oznacza "Miejsce Czystych Myśli."
- Szczegóły
- Odsłony: 867
Krzyż maltański i łaciński zbudowano z piaskowca pochodzącego z gór leżących po przeciwnej stronie Kotliny Jeleniogórskiej Gór Kaczawskich.
- Szczegóły
- Odsłony: 991
Jeden z dawnych właścicieli Staniszowa - Henryk von Reuss - rozbudowując park krajobrazowy postanowił zbudować na górze Grodna (506m n.p.m.) między Staniszowem a Marczycami zameczek myśliwski.
- Szczegóły
- Odsłony: 714
Pałac powstał w 1778 roku. Jedną z właścicielek dworu była Hrabina von Londron z rodu Waldsteinów, która poszukiwała przepisu na eliksir nieśmiertelności.
- Szczegóły
- Odsłony: 857
Zapraszamy na niezapomnianą przygodę do chaty która stoi na głowie ! To jedyne takie miejsce na południu Polski, gdzie możecie obejrzeć świat odwrócony o 180 stopni !
- Szczegóły
- Odsłony: 750
Bajkowe miejsce, które uczy, bawi i organizuje zabawy nie tylko dla dzieci również dla dorosłych.
- Szczegóły
- Odsłony: 727
Kościół św. Jadwigi należy do najcenniejszych obiektów sakralnych Kotliny Jeleniogórskiej. W środku stoją dwie cenne rzeźby- figura Chrystusa Frasobliwego z XVI wieku i polichromowana figura Matki Boskiej Bolesnej z ok. 1450 r.
- Szczegóły
- Odsłony: 940
U podnóża Śnieżki w Miłkowie znajduje się Leśny Bank Genów Kostrzyca. Klęska ekologiczna w środowisku leśnym, która w latach 80 – tych ubiegłego stulecia wystąpiła w południowo – zachodniej Polsce zagroziła istnieniu jodły pospolitej oraz całych populacji świerka pospolitego.
- Szczegóły
- Odsłony: 772
Przy drodze między Miłkowem a Ściegami znajduje się wzgórze o nazwie Straconka. Na wzniesieniu tym stoi ruina szubienicy, gdzie wykonywano egzekucje.
- Szczegóły
- Odsłony: 951
Warto udać się na pieszą wycieczkę do pobliskich Cieplic i Sobieszowa, przede wszystkim ze względu na prowadzące tam polne drogi, wzdłuż których rosną dęby. Niektórych z nich obwód sięga 4,5 m. Aleja Dębowa z Dolnego Podgórzyna do Cieplic jest najszybszą pieszą i rowerową drogą łączącą Podgórzyn z Jelenią Górą
- Szczegóły
- Odsłony: 1486
W Podgórzynie znajdują się, niewiele oddalone od siebie, dwa kościoły. Starszym jest kościół pw. Św. Trójcy. Charakteryzuje go ośmiokątna wieża. W kościele znajduję się dzwon odlany w miejscowej ludwisarni. W środku zachowana została kamienna chrzcielnica z 1486 r. i barokowe wyposażenie, pochodzące z okresu budowy kościoła.
- Szczegóły
- Odsłony: 1065
Założone zostały w średniowieczu przez Cystersów z Cieplic w celach hodowlanych. Są największym kompleksem stawów w Sudetach i ostoją ptactwa wodnego. Ich łączna powierzchnia wynosi ok. 106 ha.
- Szczegóły
- Odsłony: 1728
Pierwszy tramwaj do Podgórzyna Dolnego przyjechał 8 sierpnia 1911 roku. Budowano dalej i od Śnieżki tramwaj odjechał 2 stycznia 1914 oku, a z końcowego przystanku Pod Skałką 20 maja 1914 roku.
- Szczegóły
- Odsłony: 871
Galeria rzeźby plenerowej NAJA w Przesiece - zainaugurowała swą działalność 1 maja 2015 roku. Zrodzona została z marzeń. Moich, grona przyjaciół oraz grupy – reprezentujących różne pokolenia – twórców, uwieczniających swe wizje w metalu, kamieniu oraz tworzywie ceramicznym.
- Szczegóły
- Odsłony: 913
Charakteryzuje się pionowymi kamiennymi spadkami zboczy. Tworzą go w dolnej części Myi trzy progi skalne. Kaskada powstała podczas alpejskich ruchów górotwórczych
- Szczegóły
- Odsłony: 1113
Położony w Przesiece 600 m n.p.m przy ul. Brzozowe Wzgórze 8B. Jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju. To nie tylko oaza ciszy i spokoju, ale również przepiękny ogród, po którym spaceruje się z wielką przyjemnością.
- Szczegóły
- Odsłony: 954
Kilka kilometrów nad Przesieką, przy potoku Myja, piętrzą się Szwedzkie Skały.Ponad 20 metrowe skały są nie lada atrakcją, a miejsce warte jest odwiedzenia także z powodu pięknych widoków na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską.
- Szczegóły
- Odsłony: 855
Zespół skał znajdujący się w górnej części Przesieki. Na jednej ze skał wyraźnie widoczne jest wgłębienie w kształcie ludzkiej postaci.
- Szczegóły
- Odsłony: 911
Największa i najpiękniejsza atrakcja Przesieki. Trzeci pod względem wysokości (547m.n.p.m.) wodospad w polskiej części Karkonoszy. Ma potrójny spad wody o wysokości 10 metrów.
- Szczegóły
- Odsłony: 816
Jeden z wielu punktów widokowych, z którego rozpościera się piękny widok na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Złoty Widok znajduje się na wysokości 610 m. n. p. m.
- Szczegóły
- Odsłony: 812
Ośrodek tenisowy położony u podnóża Karkonoszy Family Tennis Camp.
- Szczegóły
- Odsłony: 752
Wymarzone miejsce dla miłośników westernów. Po miasteczku przechadzają się damy ubrane w bufiaste suknie i strudzeni kowboje. O bezpieczeństwo i dobrą zabawę dba szeryf.
- Szczegóły
- Odsłony: 1079
Ciekawostką okolicy są stojące przy drodze z Sosnówki do Miłkowa 3 domy w stylu tyrolskim- agroturystyka „Eko-farma”, pensjonat „Nostalgia i restauracja „Karczma Polska”.
- Szczegóły
- Odsłony: 1233
Największą atrakcją turystyczną Sosnówki jest Kaplica Św. Anny przy Dobrym Źródle.
- Szczegóły
- Odsłony: 1078
Prawdopodobnie najstarszy w Polsce pomniczek upamiętniający ofiarę wypadku samochodowego stoi w Karkonoszach. To niewielki granitowy kamień w Sosnówce, ustawiony w miejscu, w którym zginęła Hedwig Krause.
- Szczegóły
- Odsłony: 1434
Zachodnia część góry Grabowiec leżącej między Sosnówką Górną a Miłkowem i Karpaczem to słynna Patelnia – granitowa skałka na Grabowcu o wybitnych walorach widokowych.
- Szczegóły
- Odsłony: 3742
Nasz park to ogród o powierzchni 5000m2 z zacisznym lasem, sporą ilością krętych ścieżek i atrakcjami dla dzieci takimi jak duży labirynt, szachy ogrodowe, duży kołowrotek "dla chomików", piaskownica dla najmłodszych oraz główna atrakcja: Wolno latające papugi. W parku żyją również kury ozdobne, żurawie koroniaste, pawie, kaczki, perlice, bażanty, ptaki drapieżne i inne.
- Szczegóły
- Odsłony: 1058
U jej podnóża znajduje się gotycki kościółek. Wznosi się nad środkową częścią wioski i jest prawdziwą atrakcją Staniszowa.
- Szczegóły
- Odsłony: 768
Gotycki Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego znajdujący się w środkowej części miejscowości. Początkowo był kościołem katolickim, jednak w latach 1845-1945 służył katolikom i protestantom.
- Szczegóły
- Odsłony: 943
Pałac Na Wodzie położony jest w dolnej części wsi Staniszów, na terenie dawnego zespołu dworskiego. Teren przed elewacją wschodnią – parkową opada łagodnie w stronę stawu.
- Szczegóły
- Odsłony: 915
Późnobarokowy pałac powstał w latach 1784-1787 na zlecenie hrabiego Henryka XXXVIII von Reuss.
- Szczegóły
- Odsłony: 949
Zamek znajduje się między Staniszowem i Marczycami, na szczycie góry Grodnej. Zbudowany został w latach 1806-1842 przez księcia Henryka. Miał być miejscem biesiad po polowaniach i popołudniowych spacerów.
- Szczegóły
- Odsłony: 1343
W dolnej części Zachełmia (tzw. Podzamczu) odwiedzić możemy Mini Zoo i podziwiać strusie, kaczki nilowe, bażanty, biegusy indyjskie, ozdobne gęsi i dumne pawie, które znajdują się w ptaszarni w mini zoo.
- Szczegóły
- Odsłony: 1033
Budowla wzniesiona została przez księcia Bolka II. Od czasu pożaru spowodowanego uderzeniem pioruna w roku 1675, zamek pozostaje trwałą ruiną, udostępnioną obecnie do zwiedzania.
- Szczegóły
- Odsłony: 1063
W Zachełmiu ostatnie lata swojego życia spędził wybitny polski kompozytor Ludomir Różycki.