- Szczegóły
- Odsłony: 3065
Piknik odbywający się na terenie O.W. Karolinka jest zwieńczeniem Ogólnopolskiego Pleneru Rodzinnego. Uczestnikiem pleneru może być każdy artysta plastyk lub inny twórca zainteresowany tą dyscypliną sztuki, któremu może towarzyszyć w pracy i wypoczynku rodzina i znajomi. Podczas pikniku odbywają się między innymi wystawa prac plastycznych uczestników pleneru, zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży, plastyczna loteria fantowa. Co roku organizatorzy pikniku przygotowują niespodziankę dla uczestników i przybyłych gości. Za pierwszym razem odsłonili Dziurawą Skałę, której od tej pory pilnuje pewna przyjazna postać. Wydaje się, że Piknik ze sztuką wpisał się już na stałe w kalendarz imprez w Gminie Podgórzyn. Przybywają na niego ludzie także z Jeleniej Góry i całej Polski.
Dziurawa Skała - nazwa tej 20 metrowej skalnej grupy wzięła się od przelotowej jaskini widocznej w jej górnej części. Przed II Wojną Światową była zaznaczoną na każdej mapie, popularną atrakcją turystyczną. W późniejszym okresie zarosła świerkami i popadła w zapomnienie. Ponowne „odsłonięcie dziury w skale” miało miejsce w październiku 2008 roku podczas pierwszej edycji Pikniku ze Sztuką przy Dziurawej Skale. Obecnie podświetlana w nocy niesamowicie się prezentuje. Poniżej, nad potokiem Podgórnej siedzi wyrzeźbiony z drewna duch Dziurawej Skały.
- Szczegóły
- Odsłony: 7230
Dwa letnie dni, gdy w najdalszych zakątkach Karkonoszy rozbrzmiewają dźwięki poezji śpiewanej. Zapach skoszonej trawy, szum górskiego potoku, powiew ciepłego wiatru i miłośnicy muzyki z całego kraju, wypełnia po brzegi polanę w przepięknej górskiej miejscowości. Borowice na dwa dni stają się stolicą polskiej poezji śpiewanej. Festiwal z kilkunastoletnią tradycją podczas którego na borowickiej scenie występują najznakomitsi wykonawcy. Festiwal którego historia brzmi tak…... wszystko zaczęło się na polanie w Borowicach (środkowa część Karkonoszy). W końcu lat osiemdziesiątych w pięknej scenerii wśród gór i lasów, w spokojną, ciepłą i gwieździstą letnią noc leśnik Waldek Szczerba z grupą przyjaciół spotkali się na skraju łąki, aby wspólnie muzykować i śpiewać. Do grupy kilkunastu zasłuchanych osób dołączyli przypadkowi turyści, mieszkańcy Borowic, wczasowicze. Młodzi ludzie postanowili, że w następnym roku ponownie spotkają się w tym miejscu, zapraszając kolejnych znajomych, kolegów i osoby, które potrafią i chcą zagrać lub zaśpiewać. Spotkania te przerodziły się w festiwal piosenki autorskiej „Gitarą i Piórem". To niezwykłe wydarzenie każdego roku gromadziło wyjątkowych artystów i ludzi, którzy przybywali tu z całego kraju. Na scenie borowickiej wystąpili m. in.: Elżbieta Adamiak, Edyta Geppert, Antonina Krzysztoń,
- Szczegóły
- Odsłony: 3184
Od 1991 roku w malowniczej miejscowości Głębock, na terenie 46 hektarowego ekologicznego gospodarstwa rolnego prowadzonego przez polską grupę Ananda Marga odbywa się Międzynarodowy Festiwal Ekologii Neohumanistycznej. Festiwal określany jest przez organizatorów jako doskonałe miejsce na poznanie ludzi, którym nie jest obojętny los naszej planety. Wykłady i warsztaty z Neohumanizmu , głębokiej neohumanistycznej ekologii czy Proutu , prowadzone przez aczariów i margów wskazują na podstawowe problemy, z jakimi boryka się współczesny człowiek i społeczeństwo. Jednocześnie nakreślają wizję przemian, które są możliwe, jeżeli tylko uwierzymy, że jesteśmy w stanie zmienić ten świat na lepsze. Nie są to jednak jedyne warsztaty. Atmosfera Festiwalu przesiąknięta jest wzajemną sympatią i bliskością. Przyczyniają się do tego różnorodne zajęcia relaksacyjne, wykłady i warsztaty o masażu, Tai-Chi czy wspólne tańce oraz śpiewy przy ognisku. Dzień zaczyna się od wspólnych ćwiczeń jogi oraz medytacji . Kończy go również kirtanem i krótka medytacja. Przepiękna przyroda Karkonoszy, pyszna, ekologiczna kuchnia wegetariańska oraz mnóstwo wspaniałych ludzi tworzą niesamowity klimat, który sprawia, iż wielu ludzi odwiedza Głębock już od kilkunastu lat.