p01Jest uroczo położoną wsią o charakterze wypoczynkowym między Szklarską Porębą i Karpaczem. Potoki Czerwień i Podgórna tworzą doliny, które rozdziela wzniesienie zwane Złotym Widokiem (610 m n.p.m.), a panorama rozciągająca się z tego miejsca na Grzbiet Karkonoszy (niegdyś również na Kotlinę Jeleniogórską) wzbudza zachwyt mieszkańców i turystów. Mocno rozproszona zabudowa miejscowości leży na wysokości od 480 do 70 m n.p.m. Na turystów oczekuje wiele miejsc noclegowych w ośrodkach wczasowych, pensjonatach i agroturystyce.

Przez Przesiekę oprócz rzeki Podgórnej i Czerwienia przepływa jeszcze, bardzo malowniczy potok – Myja. Jest to prawy dopływ Podgórnej tworzący ciekawą dolinę, szczególnie atrakcyjną w górnej części, z której zboczy wyrastają imponującej wysokości filary skalne dochodzące do 30 m : Szwedzkie Skały, Słup i Zamczysko. Właśnie z okolic Szwedzkich Skał potok spływa po kilku granitowych progach, z których dwa osiągają 2-3 m wysokości. Niżej napotkać można największy na Myi, wodospad zwany Kaskada, który ze względu na położenie w gęstym lesie świerkowym i brak wyraźnych ścieżek jest zapomnianym miejscem, ale naprawdę godnym odwiedzenia.

 
pr2Wodospad Podgórnej.
Największa i najpiękniejsza atrakcja Przesieki. Trzeci pod względem wysokości (547m.n.p.m.) wodospad w polskiej części Karkonoszy. Ma potrójny spad wody o wysokości 10 metrów. Mostek znajdujący się pod wodospadem daje możliwość podziwiania największej atrakcji Przesieki. Z wielu stron zjeżdżają się miłośnicy kąpieli w górskim strumieniu. Od dwóch lat organizowana jest impreza pn. „Przesiecka Kąpiel Morsów”.
 

 

 

pr3Kaskada Myi.
Charakteryzuje się pionowymi kamiennymi spadkami zboczy. Tworzą go w dolnej części Myi trzy progi skalne. Kaskada powstała podczas alpejskich ruchów górotwórczych


 

 

 

 

 

pr5Waloński Kamień zwany Chybotkiem.
Zespół skał znajdujący się w górnej części Przesieki. Na jednej ze skał wyraźnie widoczne jest wgłębienie w kształcie ludzkiej postaci. Jest to zabytek z okresu średniowiecza. Historia mówi, że został pozostawiony przez poszukiwaczy złota i kamieni szlachetnych pochodzących z Europy Zachodniej.


 

 

 

 

pr16Szwedzkie Skały, Słup, Zamczysko
Kilka kilometrów nad Przesieką, przy potoku Myja, piętrzą się Szwedzkie  Skały.Ponad 20 metrowe skały są nie lada atrakcją, a miejsce warte jest odwiedzenia także z powodu pięknych widoków na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Podczas wędrówki napotkamy grupy skalne o nazwie Zamczysko i pojedynczą skałę o nazwie Słup. Jest to tzw. ostaniec granitowy o podstawie 2 metrów i wysokości 8-9 metrów.

 

 

 
p01Złoty widok
Jeden z wielu punktów widokowych, z którego rozpościera się piękny widok na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Złoty Widok znajduje się na wysokości 610 m. n. p. m.

 

 

 

 

 

DSC00469SIRUWIA - Ogród Japoński 

Położony w Przesiece 600 m n.p.m przy ul. Brzozowe Wzgórze 8B. Jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju. To nie tylko oaza ciszy i spokoju, ale również przepiękny ogród, po którym spaceruje się z wielką przyjemnością. Stanowi żywy fragment japońskiej kultury. Jest to jedno z niewielu takich miejsc w Polsce. Na powierzchni 1,5 ha znajduje się bogaty zbiór roślin ozdobnych pośród których znajduje się siedem stawów, strumienie oraz 6m wodospad. Naszą chlubą jest duża kolekcja różaneczników - około 600 krzewów, a także roślin iglastych i bylin. Do budowy ogrodu wykorzystaliśmy ok. 50000 ton różnorodnego kamienia. więcej

 

 

 

 

Barbara Markiewicz KobietaGaleria rzeźby plenerowej NAJA w Przesiece - zainaugurowała swą działalność 1 maja 2015 roku. Zrodzona została z marzeń. Moich, grona przyjaciół oraz grupy – reprezentujących różne pokolenia – twórców, uwieczniających swe wizje w metalu, kamieniu oraz tworzywie ceramicznym. Marzeń tych nie dało by się urzeczywistnić bez wsparcia i zaangażowania wielu mieszkańców Przesieki oraz osób od lat związanych z tą turystyczną miejscowością.
Galeria zlokalizowana jest – vis a vis baru „Pod wesołym Misiem” - przy Drodze Turystycznej 14, a więc przy jednej z tras wiodących ku najbardziej znanej przesieckiej atrakcji turystycznej – wodospadowi na rzece Podgórnej. W NAJI obejrzeć można obiekty zrealizowane przez czołówkę polskich rzeźbiarzy, a wśród nich - przede wszystkim - przez absolwentów oraz pracowników dydaktycznych wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dość rozległy teren galerii otaczają świerki i brzozy, a nad ich wierzchołkami górują – zalane słońcem, wyłaniające się z mgły bądź ośnieżone – karkonoskie szczyty. W tym to właśnie anturażu szczególnie malowniczo prezentują się barwne ceramiczne kompozycje rzeźbiarskie, lśniące w promieniach słońca postacie z brązu oraz emanujące swoistą siłą, jakby nieco nadgryzione zębem czasu żeliwne odlewy. Obok rzucających się z daleka w oczy strzelistych form rzeźbiarskich w NAJI można znaleźć oryginalne siedziska i fontanny ogrodowe, zachwycające bogactwem wielokolorowych szkliw poidełka dla ptaków, wazony i osłonki na donice. Są też wieloelementowe kompozycje rzeźbiarskie,  przedstawienia figuralne oraz – wynurzające się spod krzewów i spośród traw -  rozmaite koty.
Słowem, w przesieckiej galerii niemal każdy znajdzie coś dla siebie, a nasyciwszy swe zmysły pięknem dzieł sztuki będzie mógł je skonfrontować z cudami natury, których nie brakuje w najbliższym sąsiedztwie NAJI.
właścicielka galerii
Ewa Han

Godziny otwarcia:
wtorek – czwartek od godz. 11 do 21
piątek – niedziela od godz. 11 do 21
  wstęp wolny
Kontakt:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
75 7620014; 601 792607