KRUS zapraszamy do udziału w VI Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży „Moja Wizja Zero – recepta na zdrowie w gospodarstwie rolnym”!

Pierwsza pomoc przedmedyczna polega na udzieleniu osobie będącej w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia wsparcia na miarę własnych możliwości, umiejętności i wiedzy oraz niezwłocznym zawiadomieniu o tym zdarzeniu służb ratunkowych. Europejskim numerem alarmowym jest 112.

Zapraszamy dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS do udziału w IV Ogólnopolskim Konkursie dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”. Patronat Honorowy nad konkursem sprawuje Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, a patronat medialny TVP INFO.

Gospodarstwo rolne to szczególny warsztat pracy. Występują w nim liczne zagrożenia związane z obsługą maszyn, urządzeń i pojazdów, ale także przy obsłudze zwierząt gospodarskich i pracach polowych. Zawód rolnik jest szczególny również pod względem liczby niebezpieczeństw, na jakie gospodarz jest narażony w trakcie codziennych obowiązków. Gospodarstwo rolne jest dla rolników i członków ich rodzin jednocześnie miejscem pracy, domem i miejscem do wypoczynku.

Zasady bezpiecznej obsługi zwierząt przez rolnika są często lekceważone, a możliwości wystąpienia wypadku wynikającego z pracy ze zwierzętami są minimalizowane. W ciągu roku w Polsce dochodzi do wielu wypadków z obsługą zwierząt.

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dr Aleksandra Hadzik serdecznie zaprasza dzieci z terenów wiejskich do udziału w XIV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego serdecznie zaprasza dzieci rolników do udziału w V Ogólnopolskim Konkursie dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”.

Po raz czwarty Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza dzieci rolników urodzone w latach 2008–2016 do udziału w kursie e-learningowym „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”, który w nowoczesnej formie przybliża wiedzę o zagrożeniach wypadkowych w gospodarstwach rolnych, a także uczy prawidłowych zachowań podczas przebywania na terenie obejścia. Wśród uczestników, którzy ukończą szkolenie i prześlą swoje zgłoszenie rozlosujemy nagrody.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XXI Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

Jedną z pięciu kampanii prewencyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2022 roku, jest hasło: „Mądrze postępujesz, wypadku nie spowodujesz” której celem jest wskazanie rolnikom zagrożeń wypadkowych związanych z użytkowaniem urządzeń i maszyn rolniczych, sposobów ich likwidowania, a w konsekwencji zmniejszenie liczby wypadków z ich udziałem.

Rolnicy oraz inne osoby wykonujące prace i przebywające w gospodarstwie rolnym są narażone na wiele niebezpiecznych czynników, które mogą powodować wypadki i choroby zawodowe. Dbając o bezpieczeństwo w rolnictwie, dbamy o zdrowie i życie. Dlatego, tak ważna jest edukacja i przedstawianie zagrożeń, jakie najczęściej występują w tym sektorze gospodarki.

Wypadek przy pracy rolniczej - nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej albo pozostających w związku z wykonywaniem tych czynności.

Czas jesieni to okres, w którym gospodarstwa rolne zaczynają przygotowywać się do zakończenia prac rolnych na polu. Koniec żniw nie oznacza jednak końca prac w gospodarstwie rolnym, jest wiele zadań, które rolnik musi jeszcze wykonać. Ważne natomiast jest to, aby wszystkie te prace wykonane zostały jeszcze przed zimą.

15 czerwca 2022 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Wprowadziły one wiele zmian, z których najważniejsze to:

Placówka Terenowa KRUS w Jeleniej Górze zaprasza młodzież w wieku od 13 do 22 lat do udziału w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży „Moja Wizja Zero”.

Placówka Terenowa KRUS w Jeleniej Górze informujemy, że na mocy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, wydłużony został maksymalny okres, na który może być zawarta z pomocnikiem rolnika umowa o pomocy przy zbiorach, będąca podstawą do podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu z mocy ustawy w zakresie ograniczonym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Przed rolnikami kolejne żniwa. Okres wzmożonych prac polowych zwiększa ryzyko wypadków. Zmienne warunki atmosferyczne, duża ilość prac do wykonania, pośpiech, rutyna, duże zapylenie oraz zagrożenia związane z obsługą maszyn, transportem plonów i pracą na wysokości to główne czynniki, które mogą prowadzić do wypadków w czasie żniw.

Placówka Terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego w Jeleniej Górze, informuje że w okresie wakacji w 2022 r. KRUS zorganizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników uprawnionych do świadczeń Kasy.

Niebezpieczne substancje to m.in. środki ochrony roślin, nawozy i paliwa. Preparaty te zawierają wiele substancji toksycznych. Niewłaściwie użyte, magazynowane czy transportowane mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Inne substancje zagrażające bezpieczeństwu rolnika to:

Praca w rolnictwie jest trudnym i wymagającym zajęciem. Pracując w swoim gospodarstwie trzeba każdego dnia doglądać różnych sfer, by praca przebiegała jak najbardziej sprawnie. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie gospodarstwo w Polsce, które byłoby pozbawione technologii i maszyn, które w dużej mierze przejęły część pracy, jaką jeszcze kilkadziesiąt lat temu całe rodziny musiały wykonywać ręcznie.

Rolnictwo należy do jednego z najniebezpieczniejszych zawodów. Każdego roku w Polsce notowanych jest tysiące wypadków. Stosowanie się do zasad BHP, a nie tylko ich poznanie, pozwala zmniejszyć ryzyko zagrożeń w gospodarstwie rolnym.

Gospodarstwo rolne jest dla rolników i członków ich rodzin nie tyle miejscem pracy, ale przede wszystkim domem i miejscem do wypoczynku. Praca każdego rolnika uzależniona jest od warunków atmosferycznych, a jednocześnie wiąże się z zagrożeniami zdrowia i życia.