spizJest najludniejszą wsią Gminy Podgórzyn. Zwarta i łańcuchowa zabudowa tej miejscowości ciągnie się w górę potoku Miłkówka ponad 4 km, na wysokości od 415 do 655 m n.p.m. Z Miłkowa blisko do Karpacza, Kaplicy św. Anny nad Sosnówką, a osoby interesujące się pomnikami dendrologicznymi powinny wybrać się na spacer aleją kasztanowców.

 

 

 

 


kosciol1Kościół pw. św Jadwigi
Kościół św. Jadwigi należy do najcenniejszych obiektów sakralnych Kotliny Jeleniogórskiej. W środku stoją dwie cenne rzeźby- figura Chrystusa Frasobliwego z XVI wieku i polichromowana figura Matki Boskiej Bolesnej z ok. 1450 r. Wnętrze zdobią m.in. klasycystyczne organy i złożone barokowe ołtarze. Przy kościele znajduje się cmentarz. Całość otoczona jest kamiennym murem, w którym umieszczono trzy krzyże pokutne.Na północnym murze kościoła znajdują się pięknie dekorowane, XVIII- wieczne tablice nagrobne karkonoskich laborantów. Warto również zobaczyć 3 krzyże pokutne znajdujące się w murze cmentarnym, jedyne na Śląsku tak duże skupisko.
 

m2Szubienica na Straconce
Przy drodze między Miłkowem a Ściegami znajduje się wzgórze o nazwie Straconka. Na wzniesieniu tym stoi ruina szubienicy, gdzie wykonywano egzekucje. Dzisiaj szubienica jest ruiną, mieszkańcy okolicznych wsi twierdzą jednak, że czasami wieczorem słychać przy niej jęki potępionych...

 

 

 

 

 

cyrkland

Cyrkland
Bajkowe miejsce, które uczy, bawi i organizuje zabawy nie tylko dla dzieci również dla dorosłych. W miłej atmosferze można korzystać także z bazy noclegowej na styl wozów cyrkowych oraz brać udział w warsztatach. Istnieje możliwość zorganizowania imprez okolicznościowych tj.: urodziny, chrzciny, imprezy integracyjne, wesela, sylwestra, bal karnawałowy, andrzejki. Wielbiciele zwierząt mogą spotkać się oko w oko z tygrysem bengalskim, kangurami, pytonem tygrysim, osiołkiem.


 

 

spizBarokowy pałac
Pałac powstał w 1778 roku. Jedną z właścicielek dworu była Hrabina von Londron z rodu Waldsteinów, która poszukiwała przepisu na eliksir nieśmiertelności. Gdy została wdową większość swojego czasu spędzała czytając książki i zielniki. Dziś pałac jest wspaniałą atrakcją. Znajdujący się w nim hotel Spiż z restauracją organizuje wesela i imprezy okolicznościowe. Zainteresowani mogą udać się na spacer po parku lub pojeździć konno.

 

 

 

zdjecie 2Chata na głowie Zapraszamy na niezapomnianą przygodę do chaty która stoi na głowie ! To jedyne takie miejsce na południu Polski, gdzie możecie obejrzeć świat odwrócony o 180 stopni ! Do budynku wchodzi się przez okno szczytowe i spaceruje się po suficie !!! Chata na głowie jest kompletnie umeblowana i wyposażona w przedmioty codziennego użytku... Wszystko jest odwrócone i sprawia niesamowite wrażenie, łatwo tutaj o zawroty głowy, a utrzymanie wyprostowanej pozycji przychodzi z trudem. Znajome rzeczy stają się nagle obce. Stań na głowie i spójrz jak prawa grawitacji nie działają, a zabawa zdaje się nie mieć końca. To ogromne wyzwanie dla naszych umysłów. więcej

 

 

 

 

 

Foto Paweł Fabiszewski LBG z lotu ptakaLeśny Bank Genów  U podnóża Śnieżki w Miłkowie znajduje się Leśny Bank Genów Kostrzyca.
Klęska ekologiczna w środowisku leśnym, która w latach 80 – tych ubiegłego stulecia wystąpiła w południowo – zachodniej Polsce zagroziła istnieniu jodły pospolitej oraz całych populacji świerka pospolitego.
Leśny Bank Genów Kostrzyca powstał, by zabezpieczyć dla przyszłych pokoleń najcenniejszą pulę genową lasów naszego regionu, a z biegiem czasu całego kraju.  Od roku 1996 gromadzony jest tutaj materiał nasienny pochodzący z drzew, krzewów i roślin runa leśnego. Zasób genowy w postaci nasion lub innych części roślin pochodzi z terenu Lasów Państwowych i parków narodowych. Materiał nasienny w postaci szyszek lub owoców jest odpowiednio przygotowywany, tj: wyłuszczany, oskrzydlany i odseparowany. Podlega on także ocenie jakości i żywotności w Stacji Oceny Nasion. Nasiona są przechowywane w zależności od gatunku przez okres 5, 10, 20 lub 30 lat w szczelnie zamkniętych pojemnikach w odpowiednio przygotowanych komorach chłodniczych, w temperaturze – 10 ºC lub – 20 ºC.
Uzupełnieniem metod tradycyjnego przechowywania jest metoda kriokonserwacji. Przechowywane są długoterminowo zasoby genowe gatunków roślin drzewiastych ze szczególnym uwzględnieniem gatunków biocenotycznych, nieregularnie obradzających, ginących i zagrożonych. Zasoby genowe są przechowywane w zbiornikach kriogenicznych wypełnionych ciekłym azotem w temperaturze -196ºC lub jego parach w temperaturze -150ºC.
W Pracowni Analizy DNA wykorzystując metody identyfikacji genetycznej zasobów genowych przechowywanych w LBG Kostrzyca,  realizowane są następujące kierunki badań:
-    Identyfikacja genetyczna drzew matecznych gromadzonych w LBG Kostrzyca; ocena wartości genetycznej i weryfikacja plantacji nasiennych sosny zwyczajnej, uczestnictwo w projekcie związanym z opracowaniem metodyki sprawdzania pochodzenia drewna w przypadku kradzieży tego surowca. Laboratorium realizuje ogólnopolski projekt badawczy związany m.in. z badaniem fragmentów DNA odpowiedzialnych za odporność na chorobę grzybową powodowaną przez Chalara fraxinea dziesiątkującą drzewostany jesionowe w Europie, w tym w Polsce.
Leśny Bank Genów Kostrzyca prowadzi współpracę  naukową z innym ośrodkami w kraju i za granicą, inspiruje i współdziała w prowadzeniu badań naukowych.
Działalność produkcyjna:
-    produkcja na potrzeby jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych szczepionki mikoryzowej na bazie grzyba włośnianka rosista – Hebeloma crustuliniforme.
Szczepionka przyczynia się do lepszej adaptacji i wzrostu sadzonek drzew leśnych na gruntach poklęskowych, zdegradowanych i porolnych.

Działalność usługowa:
-    krótkookresowe przechowywanie depozytów na potrzeby regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych;
-    przechowywanie nasion stanowiących własność nadleśnictw;
-    oceny depozytów;
-    przedsiewne przyspasabianie nasion;
-    prowadzenie edukacji przyrodniczo – leśnej, organizowanie konkursów przyrodniczych, plastycznych, fotograficznych, realizowanie projektów i akcji edukacyjnych;
-    wynajem sali seminaryjnej oraz prowadzenie szkoleń;
-    wynajem pokoi gościnnych, w 5 komfortowych pokojach z dodatkowo wyposażonym zapleczem kuchennym, całodobowym strzeżonym parkingiem, miejscem na grill, ognisko w przepięknej okolicy drzew i krzewów ozdobnych Arboretum Leśnego Banku Genów Kostrzyca. Więcej