Głębock leży w malowniczym obniżeniu na wysokości od 400 do 410 m n.p.m. Jest to luźno rozrzucona wioska, która przez długi czas była kolonią Miłkowa. Do dziś zachowała rolniczy charakter osady, gdzie znajdzie się spokój i zacisze. W XIX wieku powstały tu trzy stawy, które w latach 1910-14 przekształcono w nieckę suchego zbiornika przeciwpowodziowego na rzece Łomnicy, sięgającego aż po Mysłakowice, na osiedle Czerwony Dworek. W przysiółku Radzicz zachowały się dwie chaty Tyrolczyków. Stoi tu także kilka chat przysłupowych. Półtora kilometra za wioską, niedaleko czerwonego szlaku, wśród brzózek przetrwał krzyż pokutny z rytem topora. Dotarcie do niego ułatwia szlak czerwony, który w tym miejscu skręca w lewo. Krzyż ten jest mało znany, czasem uwidoczniony jest na bardzo dokładnych mapach. Wiąże się z nim ciekawa historia. W 1907 roku zaginał, albo raczej zapadł się pod ziemię (jak się później okazało). Odnalazł się w latach 20-tych. W 1947 stał w obecnym miejscu, ale później ktoś go wykopał i porzucił w pobliskich krzakach. Na początku lat 90-tych studenci wkopali go powtórnie i stał tak do roku 2000. Niespokojna musi być dusza zamordowanego skoro tak często krzyż jest niszczony i przewracany. Mimo zniszczeń, obecny stan pozwala na wyobrażenie sobie jego pierwotnego wyglądu. Wykonany jest z piaskowca. Dzisiejszy wygląd sugeruje, że jest to typ kolisty lub maltański. Ryt, dobrze widoczny, przedstawia topór skierowany w lewą stronę. Górna część głowy jest odłupana. Uszkodzone jest prawe ramię z widoczną w części dolnej aureolą, natomiast w górnej pozostałością aureoli. Lewe ramię zachowało się we fragmencie z częścią dolnej aureoli.
Specyficzna atmosfera Głębocka sprowadziła tu w roku 1991 członków buddyjskiej grupy Ananda Marga. Grupa ta założyła farmę ekologiczną o nazwie „Ananda Putta Bhumi” (Miejsce Czystych Myśli). Ośrodek kieruje się hasłem neohumanizmu i miłości człowieka do wszyskich istot, realizuje kursy jogi oraz coroczny Eko-Festiwal. Turyści chcący odwiedzić tę miejscowość znajdą zakwaterowania w gospodarstwach agroturystycznych.
Do Czerwonego Dworku z Głębocka dotrzemy Głównym Szlakiem Sudeckim idąc na północ (0,5 h), a w przeciwnym kierunku szlak ten zaprowadzi nas do tajemniczego Grabowca (1 h), mijając przy okazji kilka domów tyrolskich. Chcąc wybrać się na spacer znajdując przy okazji grzyby i kilka granitowych ostańców, warto wybrać się na zalesione wzgórza za zachód od Głębocka
Głębock
- Szczegóły
- Odsłony: 12251