Na pamiątkę narodzin Pana uczniowie i nauczyciele z wielu szkół, wprowadzając nas w atmosferę świat Bożego Narodzenia, organizują jasełka oraz śpiewanie kolęd, połączone często z poczęstunkiem lub z akcjami charytatywnymi. To przepiękna tradycja, która ma swoje korzenie, aż w XIII wieku, a do Polski przywędrowała z Włoch na przełomie wieku XIV i XV. Nazwa jasełka wywodzi się od staropolskiego słowa "jasło" oznaczającego żłób.
Dziękujemy wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację tych przedstawień. Oglądać te nie niezwykłe, czasem wręcz metafizyczne wydarzenia, to była czysta przyjemność zarówno dla ciała jak i dla ducha.
Wieczór Kolęd i Pastorałek w Sosnówce
W piątkowy wieczór, 14 grudnia 2018r., w murach Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sosnówce miało miejsce niecodzienne wydarzenie – Wspólne kolędowanie. Na uroczystości zebrały się wszystkie ważne dla placówki osoby – uczniowie, ich rodzice, babcie, dziadkowie, przyjaciele i sympatycy szkoły, przedstawiciele władz oraz pracownicy. Dzieci prezentowały swoje talenty wokalne i aktorskie. A naprawdę było się czym pochwalić. Niczym prawdziwi artyści potrafiły opanować tremę i z dużą swobodą wystąpiły przed licznie zgromadzoną publicznością, wprowadzając wszystkich w magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Słowa uznania należą się organizatorom za bardzo dobre przygotowanie uczniów, począwszy od doboru repertuaru, ciekawy tekst jasełek, po znakomite kostiumy młodych artystów.Szczególnie miło było popatrzeć na zaangażowanie Rodziców w organizację i przebieg spotkania. To ważne, że mimo wielu obowiązków dnia codziennego znajdują oni czas, by spotkać się we wspólnym gronie i uczestniczyć tak czynnie w życiu szkoły.
W trakcie spotkania można było zakupić kalendarz na rok 2019, który oprócz wartości użytkowej ma także znaczenie pamiątkowe, gdyż zawiera zdjęcia z najważniejszych wydarzeń szkolnych. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na dofinansowanie indywidualnych szafek dla uczniów. Kalendarz w cenie 15 złotych wciąż jest do nabycia w sekretariacie szkoły.Po zakończeniu wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek uczestnicy spotkania przenieśli się na plac przed szkołą, aby uczestniczyć w zapaleniu światełek na choince. Wspólny śpiew, rodzinne spotkanie, magia jasełek, małe tradycje, które budują poczucie jedności – tak w skrócie można podsumować piątkowy wieczór w Szkole Podstawowej w Sosnówce.
„Od Kłócigrodu do pięknego Miłkowa”
Piękno grania, radość śpiewania, a tradycja kolędowania...
Święta Bożego Narodzenia to czas miłości i radości, z którym wiąże się wiele zwyczajów: choinka, śpiewanie kolęd i pastorałek, składanie sobie życzeń i dzielenie się opłatkiem.
Dnia 16 grudnia 2018r. Hala Sportowa w Szkole Podstawowej im. S. Marusarza w Miłkowie zamigotała tysiącem światełek i barw. Przepiękna dekoracja wprowadziła widzów w świąteczny nastrój.
Tegoroczny koncert zainaugurował chór Aniołków z klas I-VIII kolędą „Cicha noc”, następnie wystąpiła grupa najmłodszych przedszkolaków, śpiewając pastorałkę „To On jest Królem!”. Wspaniałym układem choreograficznym pochwaliły się także średniaki i starszaki, które zatańczyły do piosenki „Snow is falling”.
Po tym jakże nastrojowym wstępie do uroczystości pani dyrektor Jolanta Krawiec przywitała wszystkich przybyłych gości.
Na scenie pojawiły się klasy I-III, które wykonały skoczny utwór „Gore Gwiazda Jezusowi”, przygrywając na niecodziennych instrumentach – pokrywkach oraz gwizdkach. Następnie zaśpiewały pastorałkę „Spójrz na Jezusa”.
Dzięki uczniom z klasy VIII dowiedzieliśmy się kilku ciekawych informacji o choince, której historia sięga aż do czasów antycznych. Pierwsze wzmianki o polskim drzewku wigilijnym pojawiły się już w XV i XVI wieku. Wówczas wystawienie choinki traktowane było jeszcze jako zwyczaj pogański.
Nadeszła pora na długo wyczekiwaną i główną część artystyczną, a mianowicie na „Awanturę w Kłócigrodzie”, w której wzięli udział uczniowie z klas IV-VII. Na scenie pojawiły się postacie Aniołów, Diabłów oraz przedstawicieli różnych zawodów – Kupca, Kuśnierza, Piekarza, Rolnika, Rycerza i innych. W tle znajdowała się stajenka, a tam Maryja i Józef. Mali aktorzy z dużym przejęciem i poświęceniem wiernie odtworzyli swoje role i zostali nagrodzeni gromkimi brawami.To jednak nie był jeszcze koniec tej przepięknej uroczystości. Do grona uczniów szkoły dołączyli wychowankowie z Domu Pomocy Społecznej „Junior” w Miłkowie. Razem odśpiewali piosenkę De Su „Kto wie?”. Wielką niespodzianką był także występ pacjentów z Ośrodka Leczenia Uzależnień Promaind z Miłkowa. Zaproszeni goście, pod przewodnictwem lidera grupy Łukasza, wykonali ich autorski utwór „Pada śnieg”. Nie było to jednak tradycyjne wykonanie kolędy, lecz rap, poprzez który artyści nie tylko nawiązali do swojej jakże często niełatwej historii, ale także złożyli bożonarodzeniowe życzenia. Taka niecodzienna aranżacja spotkała się z niezwykłym odbiorem i wzruszeniem widowni, która podziękowała za oryginalny występ głośnymi brawami.
Swoim magicznym głosem zaczarowała widownię absolwentka szkoły, która razem ze swoim młodszym bratem z grupy starszaków wprowadziła widzów w ten niezwykły nastrój świąt.
Na zakończenie wystąpiła uczennica klasy VII, która zaśpiewała niezwykle poruszającą „Kolędę dla nieobecnych”. Piosenkę o tych i dla tych, których co roku nam brakuje. A przecież czasem oddalibyśmy wszystko, żeby byli z nami. Dla tych, którym już nigdy nie powiemy, ile dla nas znaczyli, po których zostało puste miejsce przy stole.Podczas tego muzycznego wydarzenia nie zabrakło też corocznego kiermaszu stroików i ozdób świątecznych, pysznych ciast, pierogów przygotowanych przez rodziców i pracowników zespołu. Zbiórkę pieniędzy przeznaczono na zakup szafek dla uczniów.
Po koncercie Pani Dyrektor gorąco podziękowała wszystkim artystom, zaproszonym gościom oraz pracownikom Zespołu Szkolno-przedszkolnego im. S. Marusarza w Miłkowie. Następny koncert już za rok.
Wieczór Kolęd w Przesiece
Następnie można było wysłuchać wiązankę kolęd w wykonaniu Kasi Kasprzak, uczennicy I LO, z akompaniamentem Mileny Paszkowskiej. Wśród utworów ogólnie znanych, dziewczyny zaprezentowały również kolędy, mniej znane a także takie, które zebrani usłyszeli po raz pierwszy.
Na zakończenie wszyscy mogli poczęstować się ciepłą herbatą oraz pysznymi słodkościami.
Całość, przeplatając humorem i wierszami, poprowadził Jacek Grondowy, aktor z Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze.
Organizatorzy chcą podziękować uczniom oraz ich opiekunom: Pani Małgosi Rakoczy, Joli Popielarz, Izabeli Boguckiej oraz Pani Dyrektor Anecie Watemborskiej za przygotowanie tego pięknego przedstawienia.
Dziękują też Milenie i Kasi za przyjecie zaproszenia i przedstawianie interesującego i wzruszającego repertuaru.
Podziękowania płyną także do Proboszcza Parafii Jacka Tokarza, który zezwolił na zorganizowania tego koncertu, oraz do Pani Sołtys Ilony Szmel i do osób, które wsparły słodkim poczęstunkiem te magiczne przedświąteczne popołudnie.
Jasełka w Szkole Podstawowej w Ścięgnach
18 grudnia o 16.00 mieszkańcy Ścięgien mieli okazję uczestniczyć w Jasełkach. Spotkanie rozpoczęli Najmłodsi „przedstawiciele” Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta, czyli przedszkolaki. Słuchając ich nieśmiało wykonanej kolędy, usłyszeć można było słowa o klockach lego i misiach, czyli sprawach bliskich ich sercom. Po nich nastrojową kołysankę zaśpiewał anielski chór, a potem prym wiedli już najstarsi, ósmoklasiści ( plus uczniowie II i III klasy).W tym roku tekst jasełek był współczesny, aranżacja nowoczesna, wykonanie, zwłaszcza najstarszych, brawurowe, ale nie mogło zabraknąć aniołów, pasterzy, Maryi, Józefa, trzech królów i rogatych diabłów (w tym dwaj w trakcie przedstawienia zostali nawróceni ). Było zabawnie i wzruszająco, zwłaszcza gdy ponownie wystąpił chórek i przepięknie wykonał znany świąteczny cover J. Lennona. Na koniec stały bywalec i przyjaciel szkoły, pan Jan Moszkowski, zaśpiewał solo „Lulajże Jezuniu”, a widzowie mogli Mu tylko wtórować w refrenach, bo samych zwrotek było kilkanaście! To był wieczór pełen udanych występów, podziękowania należą się reżyserowi i autorowi scenografii, panu Mateuszowi Piechnikowi oraz pani Małgosi Hałon, która przygotowała anielski chórek i przepięknie akompaniowała mu z gitarą. Widzom- za przybycie i miłe towarzystwo :)
Jasełka w Szkole Podstawowej w Podgórzynie
21 grudnia w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Podgórzynie odbyło jak co roku się przedstawienie jasełkowe przygotowane głownie przez uczniów klasy VI oraz uczniów z klas IV, V i VI. Sala była była pełna widzów, gdzyc na przedstawienie przybyli uczniowie z rodzicami, nauczyciele a także przedstawiciele samorządu.W tym roku została wystawiona bardzo ciekawa, przeplatana współczesnymi wątkami, sztuka jasełkowa autorstwa Pani Elizy Sarnackiej–Mahoney. Nie zabrakło również kolęd zaśpiewanych oraz zagranych na różnych instrumentach przez uczniów szkoły. Trzeba przyznać, że wielu z Nich ma bardzo duży talent, zarówno muzyczny jak i aktorski.
Na zakończenie, w podziękowaniu za ten wspaniały występ, z-ca Wójta Tomasz Szewczyk wraz z Panią Sołtys Danutą Szymajdą, wręczyli na ręce Pani Małgorzaty Rakoczy, kosz słodkości dla małych artystów.
Po przedstawieniu, wszystkie dzieci rozeszły się do swoich klas, gdzie obyły się klasowe wigilie.