Kalendarz wydarzeń

Gitarą i... borowickie spotkania z poezją śpiewaną 2022
Od Piątek, 15 Lipiec 2022 -  19:00
Do Sobota, 16 Lipiec 2022 - 23:59
Odsłon : 1318
Miejsce  Polana w Borowicach
Kontakt  tel. 757548131, mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

Gitara i logo

Po dwuletniej przerwie na borowicką polanę powraca festiwal

Gitarą i... borowickie spotkania z poezją śpiewaną 2022

Borowickie spotkania poetyckie to jedna z najważniejszych imprez poetyckich w kraju. Od lat gromadzi ludzi sercem z nią związanych. W Borowicach gościły największe gwiazdy polskiej (i nie tylko) piosenki autorskiej i poetyckiej, m.in. Renata Przemyk, Edyta Geppert, Elżbieta Adamiak, Katarzyna Groniec, Grzegorz Turnau, Stanisław Soyka, Kortez, Wolna Grupa Bukowina, Stare Dobre Małżeństwo, Raz Dwa Trzy, Andrzej Sikorowski, Piotr Bukartyk, Alosza Awdiejew, Jarosław Nohavica i wielu innych.

W tym roku wystąpią:

  • 15 lipca 2022 - piątek, start godz. 19:00
    • W Tym Sęk
    • PLATEAU
    • Renata Przemyk

  • 16 lipca 2022 - sobota, start godz. 17:30
    • DGZZ
    • Limboski
    • Stanisława Celińska z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko
    • Ørganek

Plakat do pobrania pdf [4.45 MB], jpg [4.05 MB]



W Tym Sęk

Nazwa zespołu wielu osobom kojarzy się ze znanym skeczem niezapomnianego kabaretu „Dudek”. Coś w tym musi być, ponieważ są wielkimi fanami „Dudka”. Nie mieli jednak zamiaru nawiązywać do kabaretu…
Nazwa grupy powstała spontanicznie, przy okazji zgłoszenia do 38 Ogólnopolskiej Giełdy piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie w 2005r. Zapytano ich wówczas czy mamją jakąś nazwę. Odpowiedź padła błyskawicznie i zgodnie z prawdą „W tym sęk, że nie mamy…”
… No to może „ W tym sęk?”

Zespól uważa, że koncerty to siła muzyki, a spotkanie z ludźmi na koncertach to energia i powietrze potrzebne do lepszego funkcjonowania.

15 lipca „W tym sęk” zagra w składzie:
Anna Kosa - wokal, kazoo
Marcin Sweklej - gitara, wokal
Andrzej Kolasiński - gitara basowa
Radosław Przybylski "Głowa" - perkusja


PLATEAU

Zespół PLATEAU obchodzi 20-lecie działalności. Twórcy bestsellerowego albumu "Projekt Grechuta", autorzy przebojów "Niebezpiecznie piękny świt" i "Nic nie pachnie jak Ty" zagrają jubileuszową trasę koncertową.

Zespół słynie z bardzo dobrych, energetycznych koncertów oraz niesamowitego wręcz kontaktu z publicznością! Dzięki uniwersalnemu przekazowi ich piosenek, są zapraszani zarówno na duże festiwale, koncerty plenerowe (Dni Miast), eventy firmowe, do teatrów i filharmonii, jak i na występy kameralne.

Mają na koncie 6 płyt oraz blisko 900 zagranych koncertów, a autorskie utwory zespołu doczekały się kilku milion odsłon w internecie. Od lat ich piosenki są stale obecne na playlistach stacji radiowych. Koncerty PLATEAU to gwarancja dobrej zabawy "ze znakiem jakości" - zarówno pod względem muzycznym jak i tekstowym.


Renata Przemyk

Zaczęła śpiewać jako nastolatka z lokalnymi kapelami rockowymi, choć tak naprawdę odkryła powołanie dopiero na studiach, zainspirowana Tomem Waitsem, Talking Heads, Niną Hagen i Frankiem Zappą. W wyniku tychże inspiracji powstał pod koniec 1989 roku zespół "Ya Hozna" i płyta pod tym samym tytułem, jednak działalność tego awangardowego zespołu wygasła po roku i Renata rozpoczęła solową karierę.

Wydaje kolejne płyty: "Mało zdolna szansonistka" (1992), "Tylko kobieta" (1994), "Andergrant" (1996), "Hormon" (1999), "Blizna" (2001), "Balladyna" (2002) z muzyką do spektaklu w reżyserii Jana Machulskiego, a w 2003 roku ukazuje się kompilacja najciekawszych piosenek zatytułowana "The best of" zawierająca zaśpiewany w duecie z Kasią Nosowską utwór "Kochana", który szturmem zdobył szczyty list przebojów.

W 2012 roku ukazała się płyta "Przemyk AKUSTIK TRIO" będąca studyjnym zapisem granego od kilku lat akustycznego materiału koncertowego o zacięciu etnicznym, gdzie kameralne wersje utworów tworzą niemal spektakl okraszony opowieściami a Renata po raz pierwszy występuje na scenie również jako muzyk.

Większość jej płyt uzyskało status złotych za sprzedaż ponad 50.000 każdego tytułu, wielokrotnie były nominowane i nagradzane, przeważnie za indywidualność artystyczną.

Pomimo niezbyt komercyjnego zacięcia artystki, zyskały pochlebne recenzje pośród publiczności, krytyki muzycznej i przemysłu fonograficznego (Fryderyk). Ma w swoim dorobku nagrody przywiezione z festiwali, w których brała udział na początku swojej działalności, główną nagrodę Studenckiem Festiwalu Piosenki w 1989, opolską Karolinkę (1991), Brązowy Mikrofon (1990) w Sopocie i sopocką bursztynową płytę- indywidualną nagrodę specjalnie dla niej stworzoną ze względu na trudność w sklasyfikowaniu jej twórczości(1992). Występowała na legendarnym festiwalu w Jarocinie w 1989 roku i na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

2009 był rokiem 20-lecia działalności artystycznej. W związku z tym odbyły się jubileuszowe koncerty w różnych miastach Polski. Wydarzenia zostały uświetnione gościnnymi występami artystów: Katarzyna Nosowska, Gaba Kulka, Czesław Mozil, Maria Peszek, Kayah, Natalia Grosiak, Anja Orthodox.

Trudno jednoznacznie określić twórczość muzyczną Renaty – jest tam rock, poruszające teksty, elementy etniczne, czasem mocna sekcja rytmiczna, czasem dynamiczny głos z samym basem, ale też ironia i głos biały - wszystko co w danym momencie może być potrzebne do wyrażenia aktualnych emocji. W muzyce nie ma granic. Sama artystka nazywa to co robi wiecznym poszukiwaniem brzmień, wzruszeń i klimatów do niczego przedtem niepodobnych. Stąd pewnie każda kolejna płyta różni się diametralnie od poprzedniej, choć na każdej nieodmiennie pojawia się akordeon, instrument do którego ma ewidentną słabość, bez względu na mody i jej charakterystyczny głos.

Rok 2020 to rok 30-lecia Artystki, premiera singla „Kłamiesz” zaśpiewanego w duecie z Vieniem - 20 marca 2020, premiera drugiego singla „Nie mam żalu” feat. Artur Andrus 31 lipca, premiera płyty 4 września 2020.Najbardziej znane, najciekawsze piosenki Artystki w specjalnie zaaranżowanych do tego projektu wersjach, w duetach z Mężczyznami. Trzynaście utworów, trzynastu wyjątkowych artystów, trzydzieści lat. Z Renatą zaśpiewali: Adam Nowak, Artur Andrus, Buslav, Czesław Mozil, Damian Ukeje, Vienio, Grzegorz Turnau, Igor Herbut, John Porter, Leski, Marek Dyjak, Skubas, oraz Wojciech Waglewski. Wydawcą płyty jest Agora Muzyka. Producentem muzycznym krążka Tomek „Harry“ Waldowski.

Świętowanie jubileuszu 30-lecia zaczęliśmy od Jarocina 2019, gdzie w 1989 roku Renata z zespołem Ya Hozna występując na zaproszenie Armii zdobyła serca słuchaczy i dostała w ten sposób "przepustkę" na alternatywną scenę. Po sukcesie na Studenckim Festiwalu Piosenki i "błogosławieństwie" jarocińskiej publiczności miała już swoje miejsce w polskiej muzyce. Po 30-tu latach wspaniałą klamrę stanowił też występ na PolandRocku 2019, tworzonym od lat przez Jurka Owsiaka, współtwórcy fenomenu kultowego Jarocina. Teraz pora na jubileuszowe wydawnictwo z ważnymi dla Artystki wokalistami i wyjątkowe koncerty zaśpiewane w duetach jakich jeszcze nie było. W listopadzie 1990 roku po rozwiązaniu Ya Hozny Renata zaczęła solową karierą kontynuowaną z powodzeniem do dziś. Po 30-tu latach od tej daty zamkniemy jeden etap świętowania, żeby od razu zacząć pracę nad kolejnym. Artystka kochająca swoją publiczność i zbudowana jej oddaniem z właściwą sobie pasją rzuca się w realizację kolejnej płyty.


Daniel Gałązka z Zespołem

W tym roku zespół DGZZ będzie obchodził rocznicę dwudziestolecia istnienia na artystycznym rynku. W międzyczasie zespół zagrał setki koncertów na festiwalach ( min. Woodstock, Dwa Brzegi ), dniach miast, w Domach Kultury i wielu innych miejscach. Zapraszamy do współpracy w tworzeniu urodzinowej trasy zespołu.

Zespół DGZZ powstał w 2002 roku i stanowi kontynuację solowej działalności Daniela Gałązki. „I zobacz” z 2018 r., to trzecia płyta zespołu zaaranżowana i nagrana w nowym składzie, z wyjątkowymi muzykami Piotrem Aleksandrowiczem i Krzysztofem Szmańdą.

Dwa poprzednie wydawnictwa, to debiutanckie „Dotykam dachów" z 2009r. i wydane w 2012r. studyjne "Odległości".

Twórczość zespołu jest w pełni autorska. Łączy w sobie różne muzyczne style, wynikające z poszczególnych inspiracji członków zespołu.


LIMBOSKI

Trasa Promująca płytę „Ucieczka Saula”
Limboski wraca z nową płytą i nowym zespołem!

Artysta wystąpi w ramach trasy promującej jego siódmy album studyjny pt. „Ucieczka Saula”,który ukaże się 25 października. Po raz pierwszy wykonane zostaną na żywo utwory premierowe z nowej płyty. Będą to również pierwsze występy Limboskiego z nowym zespołem, który towarzyszył mu podczas nagrywania nowej płyty. Bilety są już dostępne w przedsprzedaży!
Limboski jest jednym z najciekawszych postaci na polskiej scenie muzycznej. W tekstach obserwator subtelności międzyludzkich relacji, na scenie zaś drapieżne zwierzę koncertowe z charyzmą i własnym, rozpoznawalnym stylem. Zadebiutował w 2010 roku płytą „Cafe Brumba”.
Był dwukrotnie nominowany do Fryderyków za płyty „Tribute to Georgie Buck” i „Poliamoria”. W 2018 roku wystąpił na festiwalu „Męskie Granie”. Jego najbardziej znanym przebojem jest piosenka pt. „W Trawie”, która ukazał się na płycie wydanej w 2016 roku.


 Stanisława Celińska z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko

Znakomita polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna o niezwykle wszechstronnym talencie.
W 1969 roku ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie pod kierunkiem Ryszardy Hanin. Przez lata kariery związana była niemal wyłącznie z warszawskimi teatrami: Współczesnym, Na Woli, Ateneum, Nowym, Dramatycznym, Studio, Kwadrat i Współczesnym.
W filmie debiutowała u boku Daniela Olbrychskiego w „Krajobrazie po bitwie” Andrzeja Wajdy (1970, nagroda aktorska w Łagowie). Rola młodej Żydówki Niny, której rodzina została wymordowana w czasie wojny, o mały włos nie przyniosła jej nagrody aktorskiej na MFF w Cannes. W dekadzie lat 70-tych była jedną z największych i najpiękniejszych gwiazd polskiego kina. Grała w filmach m.in.: Krzysztofa Zanussiego, Stanisława Barei, Jerzego Antczaka, Janusza Majewskiego, Andrzeja Kostenki, Wojciecha Marczewskiego, Piotra Szulkina, Barbary Sass, Andrzeja Barańskiego, Kazimierza Kutza. Za tragikomiczną rolę Izy Gęsiareczki, jednej z byłych ukochanych głównego bohatera w „Spisie cudzołożnic” Jerzego Stuhra otrzymała nagrodę na FPFF w Gdyni (1994). Udział w komediach: „Złote runo” Janusza Kondratiuka (1996) i „Fuks” Macieja Dutkiewicza (1999) przyniósł jej nominację do Orła. Statuetkę Polskiej Nagrody Filmowej, jak również nagrodę na FF w Szanghaju otrzymała w 2001 roku za rolę w komedii „Pieniądze to nie wszystko” Juliusza Machulskiego.
Słynie także ze znakomitych ról teatralnych. Poza występami u Erwina Axera i Krzysztofa Warlikowskiego, jedną z najważniejszych, scenicznych kreacji była rola w monodramie według „Księgi Hioba” w reżyserii Bohdana Cybulskiego, zatytułowanym „De Profundis” (1984, nagroda Ministra Kultury
i Sztuki za szlachetną formę poetyckiej interpretacji poezji).
W 1986 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 1995 roku – uhonorowano ją nagrodą „Prometeusza” za ogół twórczości estradowej, w 2001 – nagrodą Teatru Polskiego Radia „Wielki Splendor” za kreacje radiowe, a w 2002 otrzymała statuetkę Feliksa Warszawskiego oraz nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę w „Oczyszczonych” Sarah Kane w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.
Wybitną twórczość komediową Celińskiej doceniono na VIII Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku, przyznając jej statuetkę Melonika w 2007 roku.
Najnowszą kreacją tej wybitnej aktorki jest rola pieśniarki, której najlepszą recenzją są niezliczone nagrody jakie otrzymała za podwójnie platynową „Atramentową”, złoty „Suplement” i złote kolędy „Świątecznie, m.in. podczas 53 KFPP w Opolu w 2016 roku otrzymała – po raz pierwszy w historii festiwalu – nagrodę Narodowego Centrum Piosenki Polskiej oraz uhonorowana została Złotym Mikrofonem. W maju 2018 r. ukazała się kolejna płyta artystki pt. „Malinowa” składa się w większości z autorskich tekstów, do których muzykę skomponował Maciej Muraszko. Laureatka nagrody muzycznej Fryderyki 2019 w kategorii: Album Roku Muzyka Poetycka za album „Malinowa…”.
W maju 2020 r. odbyła się premiera piątej płyty pt. „Jesienna”, do której wszystkie teksty napisała Stanisława Celińska, a muzykę w całości skomponował Maciej Muraszko.
Najnowsza płyta pt. „Przytul” ukaże się w maju tego roku, jest to ponownie autorski projekt Stanisławy Celińskiej i Macieja Muraszko.


 Ørganek

Grupa powstała w 2013 roku z inicjatywy jej lidera, autora tesktów i muzyki, Tomasza Organka, laureata wielu prestiżowych nagród, m.in. Mateusza Trójki, Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, czy Superbohaterki Roku Wysokich Obcasów. Tomasz Organek jest również Ambasadorem Honorowym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W 2019 zadebiutował jako prozaik bestselerową powieścią Teoria Opanowywania Trwogi. W 2022 uznany przez magazyn Newsweek za jedną ze 100 najbardziej wpływowych Polaków w kategorii popkultura. W tym samym roku reprezentował Polskę na EXPO 2020 w Dubaju.

Do chwili obecnej zespół wydał cztery płyty długogrające:

  • Głupi (2014) – nominacja do Fryderyka 2015 w kategorii Album Roku Rock
  • Czarna Madonna (2016) – trzy statuetki Fryderyk 2017 w kategorii: Album Roku Rock, Piosenka Roku, Produkcja Muzyczna Roku
  • Oba albumy uzyskały status platynowej płyty. Przez dwa lata (2016 – 2017) zespół był trzonem Orkiestry Męskiego Grania i jest współautorem dwóch płyt koncertowych MGO, które również pokryły się platyną. Dyrektorem muzycznym obu edycji był Tomasz Organek.

W 2021 zespół wydał dwie kolejne płyty nominowane do Fryderyka 2022:

  • Ocali Nas Miłość (2021) - z okazji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Nominacja do Fryderyka 2022 w kategorii Album Roku Piosenka Poetycka i Literacka
  • Na razie stoję, na razie patrzę (2021) - nominacja do Fryderyka 2022 w kategorii Album Roku Rock/Metal

W skład zespołu wchodzą: Tomasz Organek (gitara, śpiew), Adam Staszewski (bas), Tomasz Lewandowski (instrumenty klawiszowe), Robert Markiewicz (perkusja). Zespół zagrał do chwili obecnej kilkaset koncertów w Polsce i za granicą (Litwa, Francja, Anglia, Szkocja, Irlandia, Szwajcaria, Bułgaria, Holandia, Norwegia, Czechy) ciesząc się ogromnym zainteresowaniem publiczności oraz wielomilionową oglądalnością swoich teledysków.

ØRGANEK jest stałym bywalcem największych polskich festiwali (m.in Woodstock / Pol’and’Rock Festival, Jarocin Festival, Open’er Festival, Orange Festival, Męskie Granie, Europejski Stadion Kultury, CJG Festiwal, Sopot Top of the Top Festival, Kazimiernikejszyn, Green Festival i wielu innych).

W 2022 zespół supportuje KINGS OF LEON podczas koncertu we Wrocławiu.


Sponsorzy:

HotTur2022  Lake Hill  Chotel Chojnik  Concordia  Kalevala logo lotn  DomekBB  marzenie

galeria sudecka  ZGK   powiat jeleniogórski COA  fotosudety2  tramp   energobest logo


Patronat Medialny

 strimeo tv  MuzyczneRadio  24jgora logo