W ramach Projektu „EcoLogic – Study Trails II” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, który jest współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, przedstawiciele Urzędu Gminy Podgórzyn, Referatu Ochrony Środowiska:
1. W dniach od 1 do 3 października 2024 r. odbyła się wizyta studyjna w Estonii.
Celem projektu, było poszerzenie wiedzy z zakresu segregacji i utylizacji odpadów, stosowanych w innych regionach Unii Europejskiej oraz edukacja w zakresie bezpieczeństwa i innowacyjności tego typu rozwiązań.
W Estonii została odwiedzona przez przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego
z Dolnego Śląska Elektrownia IRU.
Kogeneracyjna elektrownie IRU ulokowana jest we wsi Iru, Maardu. Jej właścicielem jest Enefit Green, a spółką zależną jest Eesti Energia. Elektrownia posiada moc grzewczą 698 MWt. Pierwszy oddział elektrowni został uruchomiony w 1978 roku i początkowo działała jako kotłownia. W 1980 roku została prze kształcona w kogeneracyjną elektrownię. IRU ma trzy oddziały z mocą 80 MWe, 110 MWe oraz 17 MWe, Podstawowym paliwem oddziałów 1 i 2 jest gaz ziemny, a rezerwowym paliwem jest olej opałowy. Trzeci oddział jest zasilany komunalnymi odpadami mieszanymi. Całkowita moc produkcyjna wynosi 207 MW prądu, 661.5 MWth gorącej wody oraz 162 pary wodnej. W trybie kogeneracji moc grzewcza wynosi 398 MWt. IRU dostarcza ciepło do Maardu, Lasnamăe i centralnych dzielnic Tallina.
Następnie w ramach wizyty w Estonii została odwiedzona EKT ECOBIO (Maardu, Estonia) .
Podczas wizyty studyjnej w Estonii, odwiedziliśmy również Ministerstwo Klimatu, Urząd Miasta w Tallinie oraz Ambasadę RP w Tallinie.
2. W dniach od 8 do 10 października 2024 r. odbyła się wizyta studyjna w Niderlandach.
Odwiedziliśmy tam spalarnię odpadów Afval Energie Bedrijf (Przedsiębiorstwo Energii Odpadowej), której własnością jest gmina Amsterdam.
AEB wytwarza energię z odpadów w sześciu liniach spalania, z których cztery znajdują się w zakładzie Waste-to-Energy. Linie te działają od 1993 r. i mają łączną wydajność 850 000 ton odpadów rocznie. Dziś AEB jest jednym z największych zakładów przetwarzania odpadów w Europie Zachodniej. Co roku dla klientów przetwarzają 1,4 mln ton odpadów. W celu zapewnienia czystego społeczeństwa poddają recyklingowi i wydobywają z odpadów cenne materiały.
Z pozostałości jednej tony odpadów wytwarzane jest około 628 kWh energii elektrycznej i 208 kWh ciepła, dostarczanego do sieci energetycznej i wykorzystywanego do ogrzewania około 30 000 domów na północy Amsterdamu.
3. W dniach od 5 do 7 listopada 2024 r. odbyła się wizyta studyjna w Austrii, gdzie odwiedziliśmy Centrum Segregacji Odpadów Wtórnych w Korneuburg oraz Spalarnię odpadów Spittelau w Wiedniu.
Centrum zbiórki odpadów Korneuburg jest obsługiwane przez gminę Korneuburg i jest odpowiedzialne za usuwanie odpadów od około 15 000 mieszkańców miasta Korneuburg i gminy Stetten.
Do punktu zbiórki odpadów można wjechać samochodem za pomocą elektronicznej karty dostępu.
Spalarnia odpadów Spittelau jest jednym z trzech zakładów termicznego przetwarzania odpadów należących do Wien Energie. Z całkowitą zainstalowaną mocą 460 MW, zakład jest drugim co do wielkości generatorem ciepła w sieci ciepłowniczej miasta Wiednia. Zakład termicznego przekształcania odpadów o przepustowości 260 000 ton rocznie jest zintegrowany siecią i dostarcza średnio 60 MW ciepła rocznie do sieci ciepłowniczej (pokrycie obciążenia podstawowego). Łącznie produkowanych jest około 40 000 MWh energii elektrycznej i 470 000 MWh energii cieplnej. Taka ilość ciepła jest wykorzystywana do ogrzania ponad 60 000 gospodarstw domowych w Wiedniu każdego roku.
Spalarnia odpadów Spittelau działa już od 50 lat i od tego czasu niestrudzenie działa na rzecz ochrony klimatu. Do 2040 r. ogrzewanie miejskie w Wiedniu powinno być neutralne dla klimatu i całkowicie wolne od gazu ziemnego.
Podgórzyn, dnia 05.12.2024 r.